Orechové kolieska s karamelovým krémom

Tieto koláčiky som piekla úž dvakrát a na vianoce budú znova, pretože sú úžasne, máme ich veľmi radi a chutia naozaj všetkým. Je to niečo podobné ako laskonka, ale trocha jednoduchšie na prípravu.

INGREDIENCIE :

  • 4 bielky
  • 310 g práškového cukru
  • 255 g mletých orechov
  • 35 g maizeny (kukuričný alebo zemiak.škrob)
  • 40 g strúhanej tmavej čokolády

POSTUP :

1.S bielkov a práškového cukru vyšľaháme veľmi tuhý sneh ( nie nad parou ).
Pridáme orechy, škrob a nastrúhanú čokoládu.
Jemne premiešame lopatkou.

Dáme do vrecka s hladkou špičkou a striekame na plech ktorý sme si vystlali mastným papierom, kolieska vo veľkosti 2 € mince. Môžu byť aj väčšie, kto ako chce, ale nie vysoké, majú byť nízke, ako keby ste robili makronky.
Ak nemáte hladkú špičku môžte to striekať len jednorázovým cukrárskym sačkom (kúpite bežne v napr. Everlande) a odstrihnite špičku asi na 0,5 cm.

2.Pečieme pri teplote 180°C 10 minút potom stiahneme teplotu na 100°C a sušíme ešte 15 minút.

Musia sa pekne dvihnúť a držať tvar. Hotové sú celkom vysušené. Ak budete dávať druhý plech, rúru znovu vyhrejte na 180°C, inak vám kolieska spadnú a nebudú držať pekný tvar.

3.Z tejto dávky mi vyšlo 120 kúskov, čiže 60 párov, záleží od veľkosti. Neodporúčam robiť veľmi veľké a ani vysoké, majú byť nízke.

4.Nechala som ich cez noc v chladnej miestnosti (nie v chladničke) a plnila som ich v následujúci deň. Zmäknú hneď na druhý deň po naplnení.

karamelová plnka:

  • 300 ml mlieka
  • 1 vanilkový puding – prášok
  • 2 lyžice kryštálového cukru
  • 200 g Hery alebo masla

polovicu plechovky karamelového salka – (ja používam obyčajné salko,
kde plechovku salka varím v hrnci z vodou asi 1 hodinu a 20 minút, nechám vychladnúť, takto pripravené salko nám chutná lepšie ako už hotové kúpené karamelové)

a) Do mlieka dáme cukor a puding, poriadne premiešame a za stáleho miešania privedieme k varu. Varíme 1 minútu, odstavíme, puding prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme vychladnúť na izbovú teplotu.

b) Keď nám puding vychladne primiešame do neho maslo, ktoré musí mať tak isto izbovú teplotu, aby sa nám plnka nezrazila a poriadne vyšľaháme.
Nakoniec pridáme salko a došľaháme.

Zanechat odpověď

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.