Štrúdľa ťahaná jablkovo maková

INGREDIENCIE :

300g múka hladká
50g maslo
1ks vaječný žĺtok
štipka soľ
cca 150

ml voda
cca 8 kvapiek ocot
Plnka:

6-8 ks jablko
200g mak mletý
100g cukor mletý (práškový)
100g maslo
50g strúhanka

POSTUP :

Na ťahané cesto používame hladkú múku 00 s vysokým obsahom lepku. Zo „slabej“ múky sa cesto trhá. Vodu pridávame vlažnú. Na 1/8 litra vody pridávame asi 5 kvapiek octu. Namiesto octu môžete použiť aj citrónovú šťavu. Kyselina nielen podporí bobtnanie bielkovín, ale udržuje pružnosť lepku.

Do vody rozpustíme maslo, alebo môžeme použiť aj bravčovú masť. Na dosku nasypeme múku so štipkou soli, urobíme v nej jamku, dáme do nej žĺtok a postupne prilievame vodu s rozpusteným maslom a octom. Najprv cesto spracujeme nožom, potom vyhnetieme rukami.

Vyhnetieme nie príliš husté, skôr vláčne cesto. Najprv ho prepracujeme dlaňou ruky, keď cesto príliš hustne, prehnetieme ho oboma rukami a začneme ho otĺkať o dosku.

Tým búchaním o dosku cesto krásne zvláčnie. Uhnetieme z neho bochníček a naolejovanými rukami cesto trochu potrieme. Prikryjeme ho teplou miskou, alebo nahriatym kastrólom. Nahriatu misku, alebo kastról v priebehu oddychovania cesta vymieňame. Takto necháme cesto odpočívať necelú hodinu.

Na stôl si pripravíme čistý obrus, ktorý jemne poprášime hladkou múkou. Preložíme naň cesto, trochu ho roztiahneme a pomúčeným valčekom troška rozvaľkáme. Potom začneme rukami vyťahovať. Kruh cesta si položíme na chrbáty oboch rúk, ktoré zovrieme do pästí a máme ich pri sebe. Odsúvaním rúk od seba cesto rovnomerne vyťahujeme do všetkých strán. Potom kruh znovu položíme naspäť na pomúčený obrus a prstami vyťahujeme ďalej, kolom dokola. Hrubšie okraje odrežeme, alebo odstrihneme.

Keď mám cesto na tenko vytiahnuté, celé ho pokropíme rozpusteným maslom a posypeme jemne na sucho opraženou strúhankou. Očistené jablká nakrájame na malé kocky, zmiešame ich s mletým makom a cukrom. Túto plnku dáme na jeden okraj cesta na kôpku a poprskáme ju maslom. Z tej strany kde máme plnku začneme podvíhať obrus a tým sa cesto začne rolovať.

Cesta sa vôbec nedotýkame, roluje sa samo dvíhaním obrusu a preto sa vôbec netrhá. Tým, že je zavinuté len voľne, nie na pevno ako závin, pri pečení nepraská a plnka nevyteká. Keď je štrúdľa zavinutá a okraje zaistené, dáme si plech pod hranu stolu a opatrne štrúdľu z obrusu presunieme na plech. Plech tiež musí byť potretý tukom, alebo vyložený papierom. Povrch štrúdle potrieme maslom a popicháme špajdľou. V priebehu pečenia tiež dvakrát jemne potrieme maslom, aby bola kôrka štrúdle krehká. Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 200 stupňov, po chvíli však teplotu znížime na 170 a pečieme asi 45 minút.

Tak a hotovo. Štrúdľa je hotová, voní celá kuchyňa a už len vydržať s ochutnávaním, aby sme si nepopálili jazyk 🙂

Zanechat odpověď

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.